Opublikowano: 26 kwietnia 2016 przez pwlzeb

Tani roaming sposobem na drogie międzynarodowe

Już od soboty, 30 kwietnia 2016 roku zapłacimy taniej za połączenia w roamingu w krajach Unii Europejskiej. Komisja Europejska zmusiła operatorów do obniżenia stawek. Stawka za połączenie odebrane to 0,0114 €. Zmienia się sposób naliczenia opłaty, w przypadku połączeń wychodzących. Za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy tyle co w kraju plus maksymalnie 0,05 €. Potanieją także wiadomości tekstowe, do opłaty jaką płacimy w kraju dopłacimy maksymalnie 0,02 €.  Mniej zapłacimy także za Internet. Do krajowej ceny 1 MB dopłacimy do 0,05 €.

Zgodnie z rozporządzeniem, opłata całkowita, będąca sumą opłaty krajowej i roamingowej nie może być wyższa niż stawka stosowana do 30 kwietnia (0,19/0,05/0,06/0,20 €  za połączenie wychodzące/przychodzące/SMS/1MB).

Do powyższych cen należy doliczyć podatek VAT.

W złotówkach z naliczonym podatkiem wygląda to następująco (+ opłata w kraju wg cennika):

Tak to wygląda u największych operatorów?

W Orange w taryfach na kartę zapłacimy 0,54 zł (brutto)/0,05 zł za połączenie wychodzące/przychodzące we wszystkich taryfach. Ceny za SMS to 0,25 zł (Orange Yes, One), 0,28 zł (Nowe Orange Go), 0,30 zł (POP, FREE, SMART). 1 MB będzie kosztować 1 zł (Yes, One, POP, Nowe Orange GO), i 0,35 (FREE, SMART).

Inni operatorzy nie podali jeszcze cenników (będziemy aktualizować).

Teraz można by zadać pytanie, gdzie oszczędności? Jeżeli prowadzimy interesy z krajami UE lub mamy w tych krajach bliską rodzinę – warto zakupić w danym kraju kartę SIM.

Przykładowo połączenie z krajem UE kosztuje w Play na Kartę 2 zł. Rozmawiając z karty zagranicznego operatora nie zapłacimy więcej niż 0,19 eurocentów + VAT, czyli 0,81 zł + VAT, choć możemy trafić na dużo niższe ceny. Jedyną trudność stanowi konieczność rejestracji kart pre-paid w wielu krajach UE.


Rejestracja kart

Comments are closed.