Opublikowano: 27 stycznia 2017 przez pwlzeb

Jak wypełnić PIT bez PIT 11 od pracodawcy

Co zrobić jeśli nasz pracodawca nie przyśle nam PIT 11 (powinien to zrobić do 28.02.2017)?
Przedstawię metodę, która może sprawdzić się w większości przypadków. Wszystko bez wychodzenia z domu, potrzebujemy jedynie dostępu do Internetu. Przyda się także dostęp do bankowości elektronicznej w bankach: PKO BP, inteligo, BOŚ, Millenium lub CityHandlowy.

Skorzystamy także z dwóch serwisów: jeden to serwis ministerstwa finansów, który zostanie udostępniony po 15.03.2017 roku, oraz serwis ZUS.

Zaczynamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wchodzimy na stronę zus.pl i logujemy się do PUE. Uwierzytelnienia możemy dokonać na trzy sposoby:

Zdecydowana większość użytkowników wykorzysta w tym celu ePUAP. Ci, którzy nie posiadają jeszcze profilu zaufanego w ePUAP mogą zalogować się przez bankowość elektroniczną. Bank nie udostępnia loginu i hasła ZUSowi, jedynie potwierdza nasze dane.

Po wejściu w serwis ZUS wybieramy Panel Ubezpieczonego i dalej „Informacje o podstawach i składkach”

Interesuje nas pozycja „Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia” i pierwsza kolumna „emerytalne i rentowe”. W tej tabeli sumujemy kwoty i dzięki temu mamy nasz roczny przychód.

 

 

Przychód jest nam konieczny aby ze strony Ministerstwa Finansów  po 15.03.2017 r pozyskać wstępnie wypełniony PIT.  W tym celu podajemy nasze dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, oraz kwotę przychodu za 2016 rok.

 

 

Otrzymamy PIT 37 który można uzupełnić o odliczane ulgi, lub też wykorzystać po prostu dane o składkach.

Co zrobić, jeśli jesteśmy zagranicą, nie mamy profilu zaufanego w ePUAP, nie mamy podpisu elektronicznego, ani nie posiadamy konta w żadnym z banków, który obsługuje te konta? Możemy założyć nowy rachunek, choćby bez karty płatniczej – który umożliwi nam logowanie. Założenie konta w większości z banków polega na wypełnieniu wniosku w Internecie, a następnie wykonaniu przelewu z innego banku, który potwierdzi naszą tożsamość.

Powodzenia!

Comments are closed.