Jak wypełnić PIT bez PIT 11 od pracodawcy

Opublikowano: 27 stycznia 2017 przez pwlzeb

Co zrobić jeśli nasz pracodawca nie przyśle nam PIT 11 (powinien to zrobić do 28.02.2017)?
Przedstawię metodę, która może sprawdzić się w większości przypadków. Wszystko bez wychodzenia z domu, potrzebujemy jedynie dostępu do Internetu. Przyda się także dostęp do bankowości elektronicznej w bankach: PKO BP, inteligo, BOŚ, Millenium lub CityHandlowy.

Skorzystamy także z dwóch serwisów: jeden to serwis ministerstwa finansów, który zostanie udostępniony po 15.03.2017 roku, oraz serwis ZUS.

Zaczynamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wchodzimy na stronę zus.pl i logujemy się do PUE. Uwierzytelnienia możemy dokonać na trzy sposoby:

  • przez profil zaufany (ePUAP) (podając hasło, lub logując się przez bankowość elektroniczną ING, millenium, inteligo, PKO BP)
  • certyfikat kwalifikowany (podpis cyfrowy)
  • bankowość elektroniczną

Zdecydowana większość użytkowników wykorzysta w tym celu ePUAP. Ci, którzy nie posiadają jeszcze profilu zaufanego w ePUAP mogą zalogować się przez bankowość elektroniczną. Bank nie udostępnia loginu i hasła ZUSowi, jedynie potwierdza nasze dane.

Po wejściu w serwis ZUS wybieramy Panel Ubezpieczonego i dalej „Informacje o podstawach i składkach”

Interesuje nas pozycja „Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia” i pierwsza kolumna „emerytalne i rentowe”. W tej tabeli sumujemy kwoty i dzięki temu mamy nasz roczny przychód.

 

 

Przychód jest nam konieczny aby ze strony Ministerstwa Finansów  po 15.03.2017 r pozyskać wstępnie wypełniony PIT.  W tym celu podajemy nasze dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, oraz kwotę przychodu za 2016 rok.

 

 

Otrzymamy PIT 37 który można uzupełnić o odliczane ulgi, lub też wykorzystać po prostu dane o składkach.

Co zrobić, jeśli jesteśmy zagranicą, nie mamy profilu zaufanego w ePUAP, nie mamy podpisu elektronicznego, ani nie posiadamy konta w żadnym z banków, który obsługuje te konta? Możemy założyć nowy rachunek, choćby bez karty płatniczej – który umożliwi nam logowanie. Założenie konta w większości z banków polega na wypełnieniu wniosku w Internecie, a następnie wykonaniu przelewu z innego banku, który potwierdzi naszą tożsamość.

Powodzenia!