Gdzie są moje pieniądze?

Opublikowano: 24 sierpnia 2016 przez pwlzeb

Tytuł może wydawać się niedorzeczny. Jak można zapomnieć, gdzie trzymamy pieniądze? Pamiętacie jak w epoce przedbankowej trzymaliśmy pieniądze w domu? Może jako dzieci chowaliśmy po książkach, po czym znajdowaliśmy je po kilku latach! Okazuje się, że można zapomnieć, gdzie mieliśmy konto! Osobiście zdarzyło mi się raz, gdy zamykałem konto w banku Millenium zostałem zapytany, co zrobić ze środkami. Okazało się, że wpadło mi do budżetu dodatkowe 500 złotych, o których zapomniałem. Innym razem po korzystaniu z karty prepaidowej ING Banku został mi w spadku po niej rachunek techniczny, a na nim 80 złotych. Miłe.

Mniej miło robi się, gdy korzystamy z różnych promocji bankowych, zakładamy lokaty, a po kilku czy kilkunastu miesiącach szukamy pieniędzy.

Padło słowo „spadek” – z tym też są problemy. Jak sprawdzić, w których bankach miała konto osoba zmarła?

Z pomocą przychodzi nowe prawo bankowe i możliwość uzyskania zbiorczej informacji o rachunkach w bankach oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Udałem się do Banku Zachodniego WBK, który taką usługę dla swoich klientów świadczy bezpłatnie. Złożyłem wniosek – 4 strony, z tego 3 to pouczenia i informacje. Po mniej niż dwóch tygodniach otrzymałem pocztą „zbiorczą informację”

Co w niej było?

Spis wszystkich kont, jakie posiadałem w ostatnim czasie. Nie było kont zamkniętych co najmniej 2 lata temu. Dostałem informację, które konto jest rachunkiem indywidualnym, a które wspólnym.

 

 

skanowanie0001

Jeśli nie pamiętasz, gdzie Twoje pieniądze, albo zostałeś spadkobiercą, i niech chcesz biegać z aktem zgonu po wszystkich bankach i skokach, udaj się do placówki swojego banku, lub załóż konto w BZWBK i bezpłatnie uzyskaj informację.